„Жене предузетнице су потенцијал друштва и о било ком проблему жена да говоримо, један од најважнијих начина за његово решавање је да жене економски оснажимо“, изјавила је данас потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић.
Она је, отварајући регионалну конференцију о женском предузетништву у Србији, Црној Гори и Босни и Херцеговини, истакла да жене предузетнице у Србији чине 31 одсто и да запошљавају бар 200.000 људи, али да могу много више.
„Жене у Србији као највећу друштвену групу не можемо изоловати, али оне јесу маргинализоване. Задатак целог друштва је да подижемо свест и објаснимо и мушкарцима и женама зашто је важно економски оснажити жене, јер је то за добробит свих нас“, рекла је Михајловићева.
Потпредседница Владе је истакла да је важно обезбедити финансијску подршку за женско предузетништво, али и омогућити им бољу размену знања и подршку не само у првој, већ и у трећој и четвртој години пословања.
„Влада Србије је прошле године обезбедила 16 милијарди динара кроз Годину предузетништва. Проблем који смо идентификовали је да није лако потрошити новац за жене предузетнице и да им је потребна подршка кроз пружање знања за планирање бизнис плана, динамику пословања и одрживости компанија у каснијим годинама рада“, изјавила је Михајловићева.
Она је подсетила да је Координационо тело иницирало формирање регионалне канцеларије за родну равноправност, с обзиром на то да се сви на овим просторима суочавају са истим проблемима када је у питању положај жена.
„Драго ми је да данашња конференција има међународни карактер и да ћемо говорити о конкретним мерама – шта смо све урадили до сада и шта све можемо да урадимо на том пољу. Очекујем да ћемо кроз разговор са предузетницама донети закључке важне за реализацију свих активности за женско предузетништво“, рекла је Михајловићева.