Женска платформа за развој Србије изражава велику забринутост због тога што Закон о родној равноправности још није усвојен. Подсећамо на бројна обећања Владе, Координационог тела и ресорних министарстава да ће роднa равноправност, смањењe насиља над женама и положај жена у Србији бити приоритетне области деловања.
Подсећамо да је ово један од кључних антидискриминационих закона који треба да пружи основу даљем системском деловању државе на унапређењу родне равноправности и смањењу дискриминације према женама.
Изради нацрта закона претходиле су квалитетне и бројне консултације са женским организацијама, експерткињама и представницима независних и институција у јавном сектору, и заједнички ангажман Координационог тела за родну равноправност и Женске платформе у раду на Закону.
Добијено је позитивно мишљење највећег броја Министарстава, и сугестије поједних Министарстава су узете у обзир. Због свега тога, изненађују нас најаве Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања да се процес доношења закона врати на сам почетак, у радну групу за писање закона!
Сматрамо да је ситуација сада већ критична и да постоји реална опасност да ће се, даљим одлагањем, дерогирати не само намере новог закона, већ и ефекти имплементације садашњих решења. Враћање процеса уназад сматрамо неодговорним и непотребним!
Подсећамо, такође на новије случајеве убистава жена, забринутост јавности, грађана и грађанки, као и јасно препознавање да је до тога дошло управо због неадекватног реаговања инситутуција и примена политика из ове области.
Управо зато Закон о родној равноправности мора бити један од приоритетно усвојених закона, како би се на системски начин и кроз инстутуције сиситема континуирано и ефикасно решавала питања од кључне важност за животе жена и мушкараца у нашој земљи.
Очекујемо да постоји спремност Владе да прописане обавезе у вези са остваривањем родне равноправности пригрли у пракси и да покаже примером своју посвећеност пуној равноправности, уместо да се ова питања одлажу, њихово неиспуњавање правда новим кадровским решењима у влади или важнијим приоритетима. Тражимо да Нацрт Закона о родној равноправности уђе што пре у процедуру за доношење закона.
Женскa платформa за развој Србије