"Женама на селу није лако, 60 одсто њих нема право на пензију, три од четири раде бесплатно, и то су чињенице. Оно што је важно је да жене на селу оснажимо, али и да мењамо свест жена и мушкараца када говоримо о положају сеоских жена", изјавила је потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић.
Она је на конференцији поводом Међународног дана сеоских жена изјавила да су жене на селу потенцијал за развој земље.
"Данас ћемо са UN Women и Женском платформом представити шта све можемо заједно да урадимо како бисмо унапредили положај жена на селу. Не само кроз законска акта и стратегије, већ кроз конкретне пројекте и активности треба да упослимо жене и покажемо колико су важан потенцијал друштва", рекла је Михајловићева.
Потпредседница Владе је истакла да су свима познати проблеми жена на селу, али да је важно да радимо на проналажењу решења.
"Статистика није сјајна. Само 13 одсто жена на селу су власнице имовине, најбројније су када треба да раде бесплатно, а када треба да упишу газдинство на своје име, за њих нема места. На данашњем скупу разговараћемо о решењима и да следеће године имамо боље резултате. Јер положај жена у друштву одређује квалитет сваког друштва", рекла је она.
Михајловићева је подсетила и да у сарадњи са НАЛЕД-ом и Етно-мрежом Координационо тело реализује пројекат "Упослимо 1.000 жена у руралним подручјима".
"За неколико месеци запослили смо 65 жена. Очекујем да тај број буде још већи у наредних шест месеци. Желимо да их упослимо, али и да свету покажемо српско културно наслеђе које оне својим радом чувају", изјавила је Михајловићева.
Потпредседница Владе истакла је и да је Закон о родној равноправности припремљен.
"Закон о родној равноправности је најважнији акт у овој области. Без обзира на све опструкције и неразумевање, верујем да смо довољно јаке и да ћемо се изборити да он ускоро буде усвојен", закључила је Михајловићева.
Конференцију "Жене на селу: Унапређење квалитета живота у сеоским подручјима" организују заједно Координационо тело за родну равноправност, UN Women и Женска платформа за развој Србије.