„Ако говоримо о такозваној високој политици, жене су присутне и видљиве, али то не значи да имамо свуда једнаке услове за жене и мушкарце и још је пуно посла испред нас“, изјавила је данас потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић.
Она је, учествујући на трибини Правног факултета „Снага жене у државној политици“, заједно са министаркама европских интеграција и правде, Јадранком Јоксимовић и Нелом Кубуровић, истакла да је Србија у претходних неколико година показала шта значи разговарати и рушити стереотипе када је родна равноправност у питању.
„Важно је да разговарамо о суштини – да ли заиста постоје једнаки услови за жене и мушкарце и шта на том плану радимо. У наредном периоду чека нас озбиљан посао – да у свим сферама друштвеног живота прокрчимо пут женама, и у борби против насиља, и за жене у бизнису, политици, науци“, изјавила је Михајловићева.
Потпредседница Владе рекла је да је данашњи скуп важан јер показује да постоје млади људи који се интересују за ову тему и желе да раде на томе, поручивши студенткињама и студентима да се боре за своје циљеве.
„Не постоје мушки и женски послови, уколико сте спремни да се борите за свој циљ не постоје препреке које могу да вас зауставе. Никада не одустајте од својих визија и идеја, учите, радите на себи, јер знање је оно што вам заувек остаје“, рекла је Михајловићева.
Упитана да прокоментарише статус Нацрта закона о родној равноправности, потпредседница Владе је подсетила да су закон писали експерти у овој области, како из државних институција, тако и из цивилног сектора, рекавши да се нада да постоји политичка воља да се закон усвоји.
Михајловићева се осврнула и на питање рађања, изјавивши да је скандалозно кривити жене за стопу наталитета, јер жене нису машине за рађање и да се питање популационе политике решава другачије.
Министарка европских интеграција Јадранка Јоксимовић истакла је да су жене велики потенцијал нашег друштва.
„Поменућу само колико је важно имати женску дипломатију у међународним односима и колико су процеси преговарања, управљања кризама и решавања постконфликтних ситуација захтевни, а где су се жене показале као успешни преговарачи“, рекла је Јоксимовићева.
Министарка правде Нела Кубуровић поручила је студентима и студенткињама да верују у себе и да не одустају од својих циљева, чак и онда када их друштво стави у неравноправан положај.
Она се осврнула и на Нацрт закона о родној равноправности, рекавши како је и његово доношење пример постојања отпора у друштву у овој области.
Трибину „Снага жене у државној политици“ организовао је Студентски парламент Правног факултета у Београду, у сарадњи са Студентском конференцијом Унивезитета Србије (СКОНУС) и Студентским парламентом Универзитета у Београду.