Да ли је цена закона о родној равноправности да ми забране да се бавим правима жена?

Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је да јој досадашња расправа о доношењу новог закона о родној равноправности личи на то да неко жели да јој забрани да се бави правима жена.

“На основу свега што сам до сада чула, чини ми се да је цена која треба да се плати да би нови закон о родној равноправности био донет да престанем да се бавим правима жена и да се угаси Координационо тело за родну равноправност, које водим четири године. Ово прво је немогуће, јер се тиме бавим читавог живота. А Координационо тело може да укине само Влада Србије, која га је и основала у време када је премијер био Александар Вучић и видећемо како ће то ићи”, рекла је Михајловићева.

Она је истакла да је Координационо тело основано управо да би координирало са свим ресорима у Влади, невладиним сектором и међународним организацијама о спровођењу родне равноправности и да зато није добро решење да се овим питањем бави сектор или савет једног министарства.

“Можда неки верују и да би на бољи начин управљали великим донацијама организација из Европе и света које су, захваљујући великом раду Координационог тела, почеле да подржавају већа права жена у Србији. У Координационом телу раде стручњаци захваљујући којима је Србија данас огледни пример УН за спровођење родног буџетирања, Србија је једина земља изван ЕУ која има индекс родне равноправности, овде нема људи који су имали праксу у комуналним организацијама и који сада треба да се баве правима жена”, истакла је Михајловићева.

Она је посебно нагласила да је одлука о томе да ли ћемо добити нови закон о родној равноправности на “најбољој од нас, а то је госпођа Ана Брнабић, која води Владу”.

“На њој је одлука да ли ће овај закон бити европски или не, да ли ће бити прихваћени предлози удружења очева који тврде да их жене малтретирају или не. То је фер, да жена одлучи хоћемо ли добити закон који ће и њу и мене и све друге мајке, супруге и сестре да штити, да одлучи да ли ми идемо у Европу када је реч о правима жена или и даље стојимо у 2009, када је усвојен важећи закон о родној равноправности, који су углавном не примењује”, каже Михајловићева.

„Србија је спремна за нови закон о родној равноправности, спремна је за оно, како се премијерка Брнабић фигуративно изражава, не за BMW, већ за спејс шатл у овој области“, каже Михајловићева, и пита ако смо толико тога урадили у свим областима друштва, зашто не бисмо и у родној равноправности.

“Још пре филозофије човек је имао право избора - да ствара или разара. Тако је и данас. Ја градим и стварам, али нећу да ћутим кад неко не ствара. Оно што у једном друштву може да направи велики проблем су незнање, сујета и мржња. А управо се то чује у критикама Нацрта закона о родној равноправности”, истиче Михајловићева.