Aгенција УН за родну равноправност и оснаживање жена и Еворпска комисија је уз подршку Координационог тела за родну равноправност 29. маја у Србији покренула трогодишњи регионални пројекат „Заустављање насиље над женама на Западном Балкану и у Турској: Примена норми, промена свести“. Циљ пројекта је промоција ненасилних друштвених норми и стандарада понашања, оснаживање жена и девојчица жртава насиља да пријаве насиље и постизање пуне примене нормативног оквира у складу са међународним стандардима.
Реализација пројекта ће допринети испуњавању обавеза Србије у складу са нормативним оквиром Европске уније и усвојеним међународним стандардима, али ће помоћи и размени најбољих пракси поступања и унапређивању сарадње на овом пољу између шест земаља Западног Балкана и Турске. Пројекат ће подржати предузимање конкретних мера у области родно заснованог насиља над женама и девојчицама и допринеће бољој сарадњи са организацијама цивилног друштва које су специјализоване за пружање услуга на терену у борби против родне дискриминације и родно заснованог насиља.
На свечаном обележавању почетка имплементације пројекта у Србији, Љиљана Лончар, саветница за родну равноправност потпредседнице Владе и председнице Координационог тела за родну равноправност проф. др. Зоране Михајловић, је укратко упознала присутне са досадашњим активностима које је Координационо тело за родну равноправност и држава Србија предузела у борби против наисиља над женама и девојчицама: од иницирања доношења нове Националне стратегије за спречавање и сузбијање насиља над женама и девојчицама, до усвајања Закона о спречавању породичног насиља који ће почети да се примењује од 1. јуна 2017. године.
Истичући значај заједничког, координираног рада и потпуне посвећености у спречавању и сузбијању насиља над женама и девојчицма, не само државе, већ и невладиног сектора, медија, грађана и грађанки, и то не само у држави већ и у региону, али и на међународном плану, она је изјавила: “ Сви морамо заједно да се боримо против насиља над женама и девојчицама, да га зауставимо, јер ово насиље очигледно не познаје границе.“