Михајловићева: Нису жене рођене у кецељи, нити мушкарци у шефовским фотељама, сви смо рођени да будемо равноправни

Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправности проф. др Зорана Михајловић сматра да ће нови закон о родној равноравности грађанкама и грађанима Србије донети више слободе.

У ауторском тексту за недељно издање „Вечерњих новости” Михајловићева наводи да овај закон, који ускоро треба да усвоји Влада Србије, „улази у све поре наших живота, мења досадашњи начин живота, тресе учмалост и доноси нова правила којима ће грађани и грађанке имати више слободе”.

„У традиционалној Србији сам појам родне равноравности код мушкараца пара уши и буди отпор, док жене одмахују руком мислећи да нико и ништа не може да промени свакодневницу у којој раде и по неколико послова, у којој су стуб на коме почивају кућа и породица”, сматра Михајловићева.

Она истиче да жене желе да се чује и њихов глас и када се уређују улице у њеном крају, и када се одлучује о инвестицијама у њиховом граду, држави.

„Имају жене шта да кажу и кад је у питању образовање, култура, спорт, знам да би волеле да нам и политика и медији буду бољи. Али како и када? Кад устану ујутру прво спреме све и свакоме па онда себи, потом иде на посао где мора да одговори изазовима и захтевима својих шефова, потом долази кући са нарамком кеса да спреми ручак. А треба довести децу из школе, одвести сина на тренинг, спремити неред у стану... и тако сваки дан”, наводи Михајовићева.

Она додаје да жене желе да њихова деца од малих ногу у обдаништима и школама разговорају о равноравности дечака и девојчица јер ћемо тако имати мање насиља.

„Жене не желе да их омаложавају, да их послодавци питају кад планирају да затрудне. Неће да живе у страху да ли ће их газде казнити јер су затруднеле и пребацити на лошије плаћено радно место. Не желе да их бирају по физичким пропорцијама, већ по знању и способностима. Жене желе да буду на местима где се одлучује. Желе да доносе одлуке о будућности Србије, о безбедности, о питању Косова, односима са Републиком Српском, регионом, Европом, светом. Желе да деле бреме и тешких и лаких одлука. То је право жена, да бирају и да одлучују”, пише Михајловићева.

Потпредседница Владе наводи да „нису жене рођене у кецељи и са варјачом, као што ни мушкарци нису рођени у шефовској фотељи”.

„И жене и мушкарци су рођени да буду равноправни, да имају исте шансе. Није родна равноправност ни феминизам, ни сексизам, већ начин да се равноправност која тако поносно стоји у нашем Уставу буде спроведена у свакодневном животу. Није Србија ни прва ни последња која има проблем у родној равноправности, али Србија је спремна за искорак.  Знам да и мушкарци желе једанке услове за све. И не може ово без мушкараца. Јер, чему будућност ако половина нашег становништва не може да се пробије до посла, хоћемо ли и даље да ћутимо да су жене мање плаћене само зато што су жене”, пита Михајловићева.

Она истиче да је закон о родној равноправности „закон који осваја слободу, који мења сутрашњицу”.

„Није ово закон једне странке. Ово је закон културе, васпитања, модерне и европске Србије. Зато код појединаца изазива отпор. Али, жене знају да нико не треба да се плаши њихових права и слобода. Зато, подржите Закон о родној равноправности”, наводи на крају у ауторском тексту за Новости потпредседница Владе Србије проф. др Зорана Михајловић.